Sera Teknik Şartname

Sera Teknik Şartname

            BHK Group olarak ihtiyaç duyabilecegini tüm bilgiler ile ilgili Müşteri Hizmetlerimizi 7/24 arayabilirsiniz.Hatırlatmak isterizki BİLGİ SAKLANDIKÇA DEĞİL,PAYLAŞILDIKCA GÜZELDİR.

              Firmamız Sera İmalatı haricinde ; Teknik Şartname ve Projelendirme hizmeti'de sunmaktadır.Bünyesinde gerekli mühendis ve teknik kadrosu ile geniş yelpazede hizmet agına sahip olan yapısı ile sera sektöründe geniş çaplı hizmet vermektedir.Sera şartnamesi ve projelendirme hizmetinde gerekli hesap ve analizleri yaparak profesyonel sera sistemleri tasarımından uygulamasına kadar siz müşterilerinin yanındadır.

           SERA ŞARTNAMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  Seranın tüm detaylarının belirtilmesi ve olabildigince açık ve şeffaf olması gerekmektedir.Şartname'nin detaylardan uzak olması kötü niyetli kullanımının önüne geçmek için;Malzeme ve montaj detaylarının açık ve net olmasında fayda vardır.

           Bu hizmetleri  sunarken sera konusundaki önemli noktlara kısaca deginmek isteriz

SERA TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLANMASINDA ÖNEMLİ NOTLAR

      Sera yaptırmadan önce Yetiştirilmesi düşünülen ürün veya ürünlerin bir planlama dogrultusunda tespit edilmesi gerekmektedir.

                Çünkü ; her serada her ürün yetişir kavramının yanlışlığını fark etmek gerekir.Her serada her ürün yetişebilir belki ama; yeterli verim asla alınamaz.Maalesef ülkemizde çoğu üretici verim analizi yapmadgıından ötürü verim kaybından kaynaklı üstlendikleri zarar’ın farkında değildir.

                Öncelikle olarak ; yılın hangi mevsiminde hangi ürün üretmek düşünülüyor ise,bunun planlamasını yapmak gerekmektedir. Çünkü her bitkinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu ihtiyaçların karşılanmaması veya fazla karşılanması, ürün kaybına ve düşük verimliliğe sebep verir.

                Bir serada asıl amaç. Verimli ve rantabıl üretim yapabilmekdir. Bunun için üretim planlaması ve ürün ihtiyaçlarının tespiti gerekmektedir. Yapılacak olan seranın bulunduğu mevsimde ürün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi gerekmektedir.

SERA KONUSUNDA ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

 

1)Üretim Planlaması:

Yetiştirilmesi düşünülen ürünlerin planlanmasını kapsar. Hangi mevsimde hangi ürünlerin yetişeceği ve bu ürünlerin ihtiyaçları (Nem,Su,Güneş,Isı vb)

 

2)Yaptıracagınız Seranın Özellik ve Kalite Tespiti:

Öncelikle yapılacak olan seranın özellik ve kalitesini belirlemekteki püf nokta. Üretim planlaması ve ürün ihtiyaçlarının tespitidir. Sera kurulacak bölgenin iklim koşulları ürünün ihtiyaçlarına cevap verebilmesinde önemli bir faktör’dür.Zemin etüdünün yapılarak seranın kurulacağı bölgenin son 10 yıllık iklim verileri (Rüzgar,Kar,Sıcaklık,Yagmur gibi) bu bilgiler dogrultusunda statik ve mekanik hesaplamaları yapılarak seranın imalat çizimlerinin yapılması buna müteakiben bitki ihtiyacına cevap verebilmesi için gerekli olan özelliklerin tespiti (Nem,Su,Güneş geçirgenlikleri ve Isı gibi) tüm bu tespitler sonucunda gerekli projelerin çizilerek imalat ve montaj programlaması yapılmalıdır.

3) Dayanıklılık

Sera’nın yapılacağı bölgenin son 10 yıllık iklim koşulları alınarak.Statik hesaplaması yapılmalıdır.Statik hesaplama yapılırken son 10 yıldaki maximum kar,yağmur rüzgar,erezyon gibi değerler baz alınmalıdır.Örnekleme yapacak olur isek,bölge’de 20n 9 yılda ortalama 15 cm kar yagmıs olması,ama 10 yıl önce 50 cm kargdıyı düşünülür ise 50 cm kar yüküne göre statik hesaplamalarının yapılması gerekmektedir.

4) Özellik Tespiti

 

Yetiştirilicek ürünün ihtiyacına cevap verecek şekilde özellik belirlenmelidir.Şöyleki ,kasım ayında üretilecek  ürünün % 70 nem ihtiyacı ve +22 derece sıcaklık ihtiyacı olduğunu varsayalım.Bu varsayımda bölgenin son 10 yıllık iklim verileri öğrenmeden nemlendirme cihazı ve ısıtma sistem tercihi yapılması çok yanlış bir seçim olacaktır.maalesef ülkemizde bu tercihler hesplaması yapılmadan gelişi güzel,ben yaptım oldu mantalitesi ile yapılmaktadır.Bir örnekleme ile konuyu açıklamak gerekir ise;bölgenin aralık ayı son 9 yıllık verilerinde sıcaklığın +3 derece olduğu nem’in %12 oldugunu düşünelim.10 yıl önceki verisinde sıcaklığın -8 derece nem’in + 5 oldugu verileri elimizde ise burada son 9 yıllık verilere göre ısıtma cihazı ve nemlendirme koymanın sonuçları şu olacaktır.sıcaklıgın -8 dereceye düşmesi mevcut ısıtma sisteminin kapasite yetersizliğine neden olacaktır.dolayısı ile sera içersindeki ürünün ihtiyacı tam olarak karşılanmamış  olacaktır.İhtiyacı tam olarak karşılanmayan bir ürün donma tehlikesi yani tam anlamıyla kayıpla sonuçlanabilir,en iyi koşullarda verim kaybı ile sonuçlanır. 

   İhtiyaç duydugunuz tüm bilgi ve belgeler ile  ilgili 7/24 müşteri hizmetlerimizden faydalanabilrisiniz.Firma olarak asli amacımız; Ülkemizde kurulacak olan kaliteli ve modern sera'lar konusunda faydalı olabilmektedir .   Bilgi sakladıkça değil PAYLAŞTIKÇA güzeldir.

  • TEKLİF FORMU
  • Teklif İstemek İçin Tek Yapmanız Gereken İletişim Bilgilerinizi bırakmak ! teklif