Sera Projeleri - Sera Teknik Şartname

Sera Projeleri - Sera Teknik Şartname

Sera Projeleri - Sera Teknik Şartname

Değerli Müşterimiz ;

            BHK Groups firma olarak Sera Projelendirme konusunda sunduğumuz hizmetler

  • Sera Projelendirme
  • Sera Teknik Özellik ve Kalite Tespiti
  • Sera Teknik Şartname Hazırlanması
  • Sera İhale Dosyası Hazırlanması  
  • Toprak ve Su Analizleri
  • 7/24 Müşteri Hizmetlerimizden Destek Alabilirsiniz  0850 304 0 245

             Sera projelendirme ve şartname konusunda siz müşterilerimize faydası olacagını düşündüğümüz önemli birkaç noktaya değinmek isteriz.

            SERA KONUSUNDA ÖNEMLİ NOTLAR

        Bir sera yaptırmadan önce yetiştirilmesi düşünülen ürün veya ürünlerin bir planlama doğrultusunda tespit edilmesi gerekmektedir.

          Çünkü; her serada her ürün yetişir kavramının yanlışlığını fark etmek gerekir. Her serada her ürün yetişebilir belki ama; yeterli verim asla alınamaz. Maalesef ülkemizde çoğu üretici verim analizi yapmadığından ötürü verim kaybından kaynaklı üstlendikleri zararın farkında değildir.

        Öncelikle olarak; yılın hangi mevsiminde hangi ürün üretmek düşünülüyor ise, bunun planlamasını yapmak gerekmektedir. Çünkü her bitkinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu ihtiyaçların karşılanmaması veya fazla karşılanması, ürün kaybına ve düşük verimliliğe sebep verir.

        Bir serada asıl amaç verimli ve rantabıl (sürdürülebilir) üretim yapabilmekdir. Bunun için üretim planlaması ve ürün ihtiyaçlarının tespiti gerekmektedir. Yapılacak olan seranın bulunduğu mevsimde ürün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi gerekmektedir.

          SERA KONUSUNDA ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

1) Üretim Planlaması:

        Yetiştirilmesi düşünülen ürünlerin planlanmasını kapsar. Hangi mevsimde hangi ürünlerin yetişeceği ve bu ürünlerin ihtiyaçları (Nem, Su, Güneş, Isı ve benzeri etkenler)

2) Yaptıracağınız Seranın Özellik ve Kalite Tespiti:

        Öncelikle yapılacak olan seranın özellik ve kalitesini belirlemekteki püf nokta. Üretim planlaması ve ürün ihtiyaçlarının tespitidir. Sera kurulacak bölgenin iklim koşulları ürünün ihtiyaçlarına cevap verebilmesinde önemli bir faktör’dür.Zemin etüdünün yapılarak seranın kurulacağı bölgenin son 10 yıllık iklim verileri (Rüzgar, Kar, Sıcaklık, Yağmur gibi) bu bilgiler doğrultusunda statik ve mekanik hesaplamaları yapılarak seranın imalat çizimlerinin yapılması buna müteakiben bitki ihtiyacına cevap verebilmesi için gerekli olan özelliklerin tespiti (nem, su, güneş geçirgenlikleri ve ısı gibi) tüm bu tespitler sonucunda gerekli projelerin çizilerek imalat ve montaj programlaması yapılmalıdır.

3) Dayanıklılık

        Sera’nın yapılacağı bölgenin son 10 yıllık iklim koşulları alınarak. Statik hesaplaması yapılmalıdır. Statik hesaplama yapılırken son 10 yıldaki maksimum kar, yağmur rüzgar, erezyon gibi değerler baz alınmalıdır. Örnekleme yapacak olur isek, bölgede son 9 yılda ortalama 15 santimetre kar yağmıs olması ama 10 yıl önce 50 santimetre kar yağdığı düşünülür ise 50 santimetre kar yüküne göre statik hesaplamalarının yapılması gerekmektedir.

4) Özellik Tespiti

       Yetiştirilicek ürünün ihtiyacına cevap verecek şekilde özellik belirlenmelidir. Şöyle ki; kasım ayında üretilecek  ürünün % 70 nem ihtiyacı ve +22 derece sıcaklık ihtiyacı olduğunu varsayalım. Bu varsayımda bölgenin son 10 yıllık iklim verileri öğrenmeden nemlendirme cihazı ve ısıtma sistem tercihi yapılması çok yanlış bir seçim olacaktır. Maalesef ülkemizde bu tercihler hesaplaması yapılmadan gelişi güzel, ben yaptım oldu mantalitesi ile yapılmaktadır. Bir örnekleme ile konuyu açıklamak gerekir ise; bölgenin aralık ayı son 9 yıllık verilerinde sıcaklığın +3 derece olduğu nemin %12 oldugunu düşünelim. 10 yıl önceki verisinde sıcaklığın -8 derece nemin + 5 oldugu verileri elimizde ise burada son 9 yıllık verilere göre ısıtma cihazı ve nemlendirme koymanın sonuçları şu olacaktır. Sıcaklığın -8 dereceye düşmesi mevcut ısıtma sisteminin kapasite yetersizliğine neden olacaktır.dolayısı ile sera içersindeki ürünün ihtiyacı tam olarak karşılanmamış  olacaktır.İhtiyacı tam olarak karşılanmayan bir ürün donma tehlikesi yani tam anlamıyla kayıpla sonuçlanabilir, en iyi koşullarda verim kaybı ile sonuçlanır. 

      Sera Proje fiyatlandırması, seranın teknik özellik ve kalitesine göre yapılmaktadır. Her sera projesi kendisine münhasır özellikler taşır. Aynı seranın farklı şehirlerde konumlanması bile, sera projesinde statik anlamda değişkenlik gösterir.

5) Genel 

      Sera projesi hakkında bilgi almak veya bilgi edinmek için firmamızı arayabilir veya sitemizdeki diğer sayfalardan gerekli bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz.

         Bhk Group olarak siz değerli müşterilerimize ekonomik ve sürdürülebilir sera projelendirmeleri hizmeti sunmaktayız.

             İhtiyaç duydugunuz tüm bilgi ve belgeler ile  ilgili 7/24 müşteri hizmetlerimizden faydalanabilrisiniz. Firma olarak asli amacımız; Ülkemizde kurulacak olan kaliteli ve modern seralar konusunda faydalı olabilmektedir. Bilgi sakladıkça değil PAYLAŞTIKÇA güzeldir.

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaptırcagınız sera ile ilgili ihtiyaç tespitinin iyi şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu hazırlık akabinde Sera Projelendirme aşamasına geçilerek tüm detayların projelendirilmesi ve çok iyi hesaplanması gerekmektedir.

BHK Seracılık

  • TEKLİF FORMU
  • Teklif İstemek İçin Tek Yapmanız Gereken İletişim Bilgilerinizi bırakmak ! teklif